Nie lubisz siedzenia w biurze i najlepiej czujesz się w swoich czterech ścianach? Zdecyduj się na pracę zdalną i bądź w kontakcie z pracodawcą dzięki elektronicznej komunikacji. Pamiętaj, że wykonywanie obowiązków zawodowych w trybie home office najlepiej sprawdza się u osób o wysoko rozwiniętych zdolnościach organizacyjnych.
Jasno określone zasady
Obecnie coraz więcej firm zapewnia swoim pracownikom możliwość zdalnego realizowania zadań. Nierzadko szczegóły dotyczące ich wykonywania są określone w zawieranej wcześniej umowie o pracę. Na zdalny tryb można także przejść podczas obowiązującego zatrudnienia – niezbędna jest zgoda obu stron. Przełożony musi wówczas przekazać pracownikowi informacje na temat regulacji zdalnego trybu wykonywania zadań.
Stały kontakt z przełożonym
Zdalna realizacja obowiązków zawodowych wiążę się z utratą bezpośredniego kontaktu i nadzoru szefa. Zostają one zastąpione przez komunikację elektroniczną. Pracownik musi pamiętać o regularnym kontaktowaniu się z przełożonym, informując na bieżąco o postępach lub ewentualnych problemach w wykonaniu wyznaczonego zadania. Elektroniczne formy komunikacji są także głównym środkiem przekazywania szczegółów dotyczących dalszych zleceń. Dzięki nowoczesnym narzędziom internetowym można również zadbać o stały kontakt ze współpracownikami, co jest kluczowe w przypadku realizacji projektów zespołowych.
Systematyczne wykonywanie zadań
Chociaż zdalna realizacja zadań kojarzy się z elastycznym, nienormowanym czasem pracy, w tej formie zatrudnienia bardzo ważna jest systematyczność. Przykładem są osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, które otrzymują wynagrodzenie współmierne do liczby zrealizowanych zleceń. Brak systematyczności powoduje spadek wydajności i tym samym wpływa na niższe wynagrodzenie.
Praca w trybie zdalnym jest bardzo komfortowa, dlatego większość osób szybko się do niej przyzwyczaja. Obowiązują w niej jasno określone zasady, a kluczem do efektywnego wykonywania zadań jest terminowość.
Przeczytaj także:
https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/stwierdzenie-choroby-zawodowej-i-co-dalej/