Artykuły

pdf

analysis engineer

TRW Polska
TRW Polska jest amerykańską firmą o zasięgu międzynarodowym produkującą i projektującą systemy bezpieczeństwa do wielu znanych marek samochodowych. W 2004 roku w Częstochowie rozpoczęło swoją działalność TRW Automotive Centrum Inżynieryjne. Zadaniem Centrum jest przygotowywanie i wdrażanie projektów nowych rozwiązań w zakresie samochodowych systemów bezpieczeństwa dla klientów na całym świecie. Projekty te są realizowane przy ścisłej współpracy z innymi centrami inżynieryjnymi TRW. Pracownicy Centrum będąc członkami tych międzynarodowych zespołów pracują nad globalnymi rozwiązaniami.
Branża: Przemysł, Inżynieria produkcji
Rodzaj pracy: praca stała
Stanowisko: analysis engineer
Wakatów: więcej
Miejsce pracy: Częstochowa
Wymagania: REQUIREMENTS: - B.S. in Mechanical Engineering - one to three years experience with statistical dimensional analysis using Monte Carlo simulation method - experience in tolerances stack analysis - working knowledge of reading blue prints, assembly drawings and GD&T - good understanding of differences manufacturing and assembly drawings process - good programming skill in basic, Fortan or C Language - good communication skills - experience in tool and fixture design, working knowledge in quality control and statistics in a plus - communicative English skills
Obowiązki: Responsibilities: Perform statistical dimensional analysis. Communicate simulation results to design group, manufacturing group and quality control group Validate analysis results using production data as soon as they are available. Work with supplier quality group to obtain supplier process capabilities data. Perform project planning and scheduling of analysis projects. Complete documentation for the analysis results. Interaction with product design engineers, manufacturing engineers, designers, quality assurance group and production plant personnel to obtain necessary information to perform the analysis and to convey the results back to the group
Sposób aplikowania: WE OFFER: - Work in international company and contact with technology on the world level - Excellent working environment - Possibility of professional development -Competitive salaries-structure -Support during relocationPlease send Your application (CV with photo, letter of application) with information where did you find our offer in English / or German to the address given below: TRW Polska Dział Personalny Ul. Rolnicza 33 42-200 Częstochowa or by e-mail: centrum.inzynieryjne@trw.com