Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu ABB IT Challenge. Inicjatywy, która młodym ludziom daje możliwość realizacji swoich pomysłów i poddania ich ocenie ekspertów. To walka na koncepcje, prawdziwa praca nad projektem, duże emocje, ale też dobra zabawa. To gra o zwycięstwo i główną nagrodę w wysokości 25 000 złotych. Tegoroczna edycja organizowana pod hasłem Learning – LevelUP zakłada stworzenie rozwiązań IT wspierających procesy uczenia się. Swoje pomysły studenci mogą zgłaszać do 1 kwietnia br.

ABB IT Challenge to ogólnopolski konkurs technologiczny organizowany przez Centrum Systemów Informatycznych ABB od 2007 roku. Do udziału w inicjatywie ABB zaprasza studentów kierunków informatycznych, ekonomicznych, zarządzania oraz pokrewnych, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Hasłem tegorocznej edycji jest Learning – LevelUP, a zadanie konkursowe polega na stworzeniu projektu IT, który wesprze procesy uczenia się. – Rozwiązanie może być przeznaczone dla dowolnej grupy użytkowników: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów – wyjaśnia Dawid Ciarach z ABB, koordynator edycji 2016. – Musi jednak spełniać kilka głównych kryteriów konkursowych. ABB stawia na projekty oryginalne, innowacyjne i – co istotne – realnie odpowiadające na potrzeby społeczne oraz możliwe do wdrożenia. Poza tym, to sprawdzian pracy zespołowej – kontynuuje Dawid.

Do udziału w IT Challenge mogą zgłaszać się 2- lub 3-osobowe drużyny. To wyzwanie technologiczne i projektowe, ale też dobra zabawa. Uczestnicy mają bowiem szansę zrealizować własne ambitne pomysły.

Wymierne korzyści i znacznie więcej
Start w konkursie to z jednej strony okazja do stworzenia autorskiego projektu i poddania go ocenie ekspertów. Z drugiej – weryfikacja i rozwój umiejętności, dzięki którym śmiały pomysł zmienia się w realne rozwiązanie. To także bycie częścią prestiżowej inicjatywy.
– Udział w konkursie jest świetnym motywatorem do podejmowania wyzwań. One procentują później w postaci zdobytego doświadczenia, a to jest doceniane przez pracodawców – mówi Żaneta Błaszczuk, laureatka IT Challenge 2015, obecnie na stażu w ABB.

Nie bez znaczenia jest fakt, że nagrodą główną w konkursie jest 25 000 złotych, którą zwycięzcy mogą przeznaczyć na przykład na dalszy rozwój swojego projektu. Tak, jak laureaci zeszłorocznej edycji,
z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Część wygranej wykorzystaliśmy na zakup nowych części – wyjaśnia Żaneta. – Na bieżąco wprowadzamy poprawki do rozwiązania i opracowujemy dalsze plany. Ten konkurs dał nam nie tylko możliwość poddania się ocenie profesjonalistów, ale również wypromował nasze rozwiązanie i umożliwił kontakt z osobami zainteresowanymi potencjalnym produktem.


Trzy etapy twórczej pracy
ABB IT Challenge przebiega w trzech etapach. Podczas pierwszego (trwającego od 8 marca do 1 kwietnia) zespoły studentów mają za zadanie jedynie krótko opisać pomysł na realizację tematu przewodniego. Drugi etap to czas wdrożenia rozwiązania i przygotowania autorskich aplikacji do części finałowej konkursu. Wielki Finał, zaplanowany na 7 czerwca br., to wyzwanie dla 5 najlepszych drużyn. Każda przedstawi jury efekty swojej pracy powstałej w poprzednich etapach i stoczy walkę o zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji. Najlepsi zgarną I miejsce na podium i nagrodę główną. Pozostali obsadzą 4 kolejne, także nagradzane w konkursie miejsca.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.itchallenge.pl