Ukończenie studiów ekonomicznych pozwala na znalezienie ciekawej pracy, na przykład w obszarze bankowości i rachunkowości, co wiąże się z wieloma możliwościami i wysokimi zarobkami. Branża finansowa prężnie się rozwija, dlatego warto rozważyć studiowanie jednego z kierunków ekonomicznych.

  1.  

Ekonomia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem i analizą dystrybucji, produkcji, a także konsumpcji dóbr oraz usług. Decydując się na taki kierunek, można liczyć na zatrudnienie m.in. w firmach ubezpieczeniowych, bankach, biurach rachunkowych, lokalnych samorządach czy w prywatnych firmach. Ile zarabia ekonomista?  Przeciętne wynagrodzenie młodszego księgowego wynosi 4200 zł brutto, a osoby pracującej na stanowisku: młodszy analityk finansowy - 5300 zł brutto.

  1.  

Kierunek: zarządzanie umożliwia dokładne zaznajomienie się z funkcjonowaniem współczesnych przedsiębiorstw. Po ukończeniu studiów absolwent jest przygotowany zarówno do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, jak i podjęcia pracy w roli specjalisty ds. zarządzania, doradcy klienta, badacza opinii publicznej czy specjalisty ds. zarządzania jakością. Dla przykładu: młodszy doradca klienta zarabia przeciętne 3800 zł brutto.

  1. Finanse i rachunkowość

Studia z zakresu finansów i rachunkowości pozwalają zdobyć szeroką wiedzę na temat funkcjonowania instytucji finansowych, rachunkowości czy ryzyka finansowego, co zapewnia różnorodne perspektywy zawodowe. Osoby po ukończeniu tego kierunku znajdują zatrudnienie w bankach, firmach leasingowych lub factoringowych oraz przedsiębiorstwach zajmujących się doradztwem finansowym. Mediana zarobków młodszego specjalisty ds. rozliczeń wynosi 3300 zł brutto, a asystenta księgowości 3500 zł brutto.

  1.  

Kolejnym kierunkiem ekonomicznym jest bankowość pozwalająca wdrożyć się w środowisko bankowe i dokładnie poznać jego funkcjonowanie. Po ukończeniu studiów absolwent może podjąć pracę w bankach, zakładach ubezpieczeniowych i różnorodnych instytucjach sektora finansowego. Przeciętne wynagrodzenie doradcy bankowego kształtuje się na poziomie 5100 zł brutto.

Dane dotyczące zarobków na poszczególnych stanowiskach pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl.