Poszukiwanie pracy lub interesujących praktyk nie musi być żmudnym procesem. Dużo zależy od Twojej postawy, dlatego podejmuj systematyczne działania i dokładnie określ swoje cele zawodowe. Zastanów się, co będzie dla Ciebie najważniejsze w nowej pracy.

Bądź systematyczny

Szukanie zatrudnienia wymaga poświęcenia czasu – nie chodzi o jednorazowe wysłanie CV do wybranej firmy, a raczej o systematyczne wyszukiwanie ofert i aplikowanie. Są różne sposoby znajdowania pracy. Możesz m.in. wybrać się do biura karier, uczestniczyć w targach pracy i regularnie sprawdzać ogłoszenia, np. w serwisie Pracuj.pl.

Aktualizuj swoje CV

Pamiętaj, aby wysłać życiorys zawierający aktualne informacje. Zdobyłeś ostatnio nowy certyfikat? A może brałeś udział w szkoleniu, które poszerzyło Twoją wiedzę? Koniecznie zaznacz te zmiany w CV. Udowodnij, że spełniasz stawiane wymagania i dostosuj dokument do stanowiska, o które się ubiegasz.

Określ cele zawodowe

Wyznaczenie celów zawodowych pomoże Ci zawęzić poszukiwania – dzięki temu będziesz aplikować na te posady, które są dla Ciebie interesujące. Wiedząc, na czym Ci zależy, będziesz mógł krok po kroku realizować swój plan. To wpłynie również na Twoją wewnętrzną motywację. 

Sprawdź pracodawców

Przeglądając oferty i sprawdzając informacje o pracodawcach, warto zwrócić uwagę m.in. na aspekt możliwości rozwoju. Warto określić, co będzie dla Ciebie najważniejsze na nowym stanowisku. Odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań: Czego będę mógł się nauczyć? Jakie kompetencje rozwinę, a jakich mi brakuje? Czy chcę pracować w zespole? Czy lepiej odnajdę się w dużej firmie, czy w małej? Znając swoje oczekiwania i wymagania pracodawców, łatwiej będzie Ci podjąć decyzje.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace